Jak dbać o Storczyka cz.2 (podlewanie)

Storczyki jak wiadomo to rośliny egzotyczne pochodzące z tropikalnych rejonów naszego globu. Pewnie w tej chwili pomyślisz, że skoro egzotyczne to pewnie jak to w lasach tropikalnych storczyk ma ogromne, ciągłe zapotrzebowanie na wodę i wymaga ciągłego nawadniania, zraszania i utrzymywania w wilgotności powietrza bliskiej 100%.

Jeżeli mieszkasz w tropikalnym lesie to nie będzie to dla Ciebie problem :) ale jeżeli mieszkasz w Polsce to napotkasz pewne problemy ze stworzeniem idealnych warunków dla storczyka (temperatura, wilgotność, oświetlenie – wszystko w odpowiednich proporcjach) dlatego postarajmy się przynajmniej nie szkodzić mu aż tak bardzo.

 

Pamiętajmy zatem o tym by:

 

  • Nie podlewać storczyka zbyt często. Roślina stojąca w wodzie gorzej rośnie a w wielu przypadkach kończy się to dla niej tragicznie. Lepiej odczekać pomiędzy kolejnym podlewaniem aż podłoże będzie zupełnie suche a velamen jest biały bądź srebrny
  • Nie podlewać storczyka w nocy gdyż sprzyja to chorobom bakteryjnym i grzybicznym. Storczyk powinien mieć suche podłoże w ciągu nocy a podlewać go najlepiej wcześnie rano
  • Podlewanie powinno być obfite, aby podłoże nasiąknęło wodą, ale niedozwolone jest pozostawianie wody w podstawce. Zamiast podlewania latem dobrze jest nawet zanurzać doniczkę na kilkanaście minut w pojemniku z wodą.
  • Powinny być podlewane miękką wodą o temperaturze pokojowej lub nawet wyższej. Zalecana jest również woda deszczowa lub pośniegowa. (Należy pamiętać, że uzdatniona woda z kranu może zawierać większą ilość soli lub też może być wzbogacona w wapń. Jeśli zauważysz więc na roślinie jakieś złe oznaki, lepiej poszukaj innych źródeł wody do podlewania.)

Niektóre storczyki aby zakwitnąć bezwzględnie wymagają przejścia okresu spoczynku. Należy wtedy ograniczyć podlewanie lub z niego całkowicie zrezygnować. Okres spoczynku z wyraźnym ograniczeniem podlewania przechodzi większość cattleya (jesienią) i dendrobium typu nobile (koniec lata i jesień).

Już jutro cenne rady na temat nawożenia.

Podziel się na:
  • Facebook

Dodaj komentarz